TYTO WEBOVÉ STRÁNKY JIŽ NEJSOU AKTUALIZOVÁNY
Nově najdete Audiodrom na permanentní adrese
www.audiodrom.net

The English content of this web is available through the website menu.
Articles in local language have been moved to the new permanent address www.audiodrom.net

otevřít ^

Audiodrom - hudba & zvuk

XINDAK XA-6950

Email Tisk PDF

"Zdá se, že v zemi tygra dělají rychlé pokroky a dokáží dát dohromady velmi slušně hrající hifi. Xindak se nijak nesnaží ulehčovat si práci kopírováním jiných a razí si cestu svébytnou filozofií. Vezmeme-li v potaz užitnou hodnotu komba Muse Deluxe a XA-6950, není myslím co řešit...."

 

Magie z východu…

Říká se, že o člověku si uděláte základní obrázek po prvních pěti minutách a pak dá hodně práce tento prvotní odhad nějak korigovat. U Xindak se evidentně tímto pravidlem řídí a tak se snaží, aby dobrý dojem vytvořili hned z prvopočátku. A nutno říci, že se jim to daří.


Xindak Muse Deluxe 1.0 CD Xindak XA-6950

Oba přístroje, tj. nejvyšší přehrávač Xindak Muse Deluxe 1.0 a integrovaný zesilovač XA-6950, dorazily zabaleny se stejnou péčí – v obligátním kartonovém boxu jsou uloženy doslova jako v bavlnce, tedy v černých textilních návlecích podobně jako vídáme u klenotnického zboží.

Trik s ovladači a displeji

Vůbec první, co se člověku, dobývajícímu se dovnitř boxů, dostane do ruky, jsou cihličky dálkového ovládání. Záměrně říkám cihličky, neboť upustit si tyto opravdu masivní hliníkové odlitky na nohu bych opravdu nechtěl. Nejprve jsem se podivoval, proč proboha dali konstruktéři každému z ovladačů do vínku jiný tvar, ale později jsem za to v duchu děkoval – v okamžiku, kdy se vám vedle sestavy nakupí na stole stejně vyhlížející 2-3 dálky od jedné sestavy, mívám problém v rychlosti najít ten správný, abych například stáhl zvuk. U Xindak to odpadá, vše je jasné hned od počátku.

Skříně obou přístrojů jsou řešeny obdobně, nezapře se u nich inspirace highendovými značkami (napadá mě Mark Levinson nebo Lindemann). Konstrukce je ´modulárně-ostrohranně-industriální´ a hliníkem se na ní opravdu nešetřilo. Kromě stříbřitých panelů je zbytek v namodralém eloxu, což je netradiční a atraktivní.

Fluorescenční bodové displeje, schované za rozměrným černým sklem, svítí do tmy modrozeleně; u CD přehrávače je možné nastavit jas ve 3 stupních nebo displej zcela vypnout, u zesilovače to možné není, což vzbuzuje otázku PROČ? Podobně se však chovají i jiné přístroje (třeba McIntosh), takže lze prohřešek Xindaku odpustit.

Trik s hudbou

Oba Xindaky jsem poslouchal ve své standardní sestavě. Přístroje byly navzájem střídavě propojené skrze Nordost Heimdall (XLR) a Monster Cable Interlink 300 (RCA).  O napájení se staraly síťové šňůry dodávané spolu s přístroji, končící v distribuční jednotce Nordost Thor (Nierika PPF modifikace).

Navzdory faktu, že se bavíme o zařízeních v cenách 26 tisíc (Muse Deluxe 1.0 CD), respektive 28 tisíc (XA-6950 zesilovač), Xindak vás nechá velice pohotově slyšet rozdíly mezi nahrávkami a roztřídí je na ty povedenější a na ty ostatní. Nehraje si na schovávanou a u nekvalitně nahraného materiálu nic neodpustí. A naopak, když se dílo podaří, je spokojený.

Příkladem může být výborná nahrávka Pinetop Perkinse (Pinetop Perkins, Born in The Delta, Telarc CD-83418), zachycující třiaosmdesátiletého pianistu v nejlepší fomě. Ač se to zdá neuvěřitelné, tenhle chlápek hraje blues od roku 1926, dlouho po boku Muddy Waterse, a právem je považován za ikonu žánru. Prostor nahrávky je jednoduchý, studiově intimní, s výborně sejmutým pianem. Xindaky si s ním poradily na jedničku. Perkinsův vokál byl přirozený a v rámci kategorie tonálně bezproblémový, žádný náznak nachlazení nebo agility na sykavkách, a ve stejném duchu se prezentovaly i ostatní nástroje ansámblu. Kombo se nesnažilo ohromit ani hlubokými basy, ani nezbednými výškami, jako to činí spousta levné konkurence, ale stavělo na gruntu středů, a i když nejde o plnokrevný highend zvučných značek, nabírá minimálně správnou cestu.

Kopák uslyšíme v Born in The Delta jen výjimečně, ale když se objeví, má v sobě potřebnou energii a syrovost, což výborně sekunduje teplé kulaté base Brada Vickerse. A vůbec, bicí umí Xindaky náramně dobře – i úvod do Straussova Also Sprach Zarathustra (The Los Angeles Philharmonic Orchestra, Zubin Mehta, FIM K2HD mastering)  s bouřícími perkusemi projede posluchačem jako nůž a hornová fanfára podmalovaná varhanním crescendem ho přišpendlí do židle. Malým bonusem bylo, že Xindak dokázal na velmi slušné úrovni rozlišit i následné tremolo violončel včetně prostorové dimenze.